Webp.net gifmaker

„Цела ноќ се боревме под урнатините да извлечеме настрадани, глетката е ужасна, сосотојбата кататрофална“, вака за апла.мк сведочи познатиот планинарски водич и спасувач Петар Нолев, кој  со уште тројца битолчани од тимот за Спасување на планини и високи објекти се вклучени во спасувачките акции за извлекување на настраданите во земјотрест во Драч, Албанија. Овие спасувачи се дел од тимовите составени од 42 припадници на републичките сили координирани од Дирекцијата за заштита и спасување.

Не со магаре, туку со мазга и коњи, поради нивната поголема издржливост, ќе се изведе Маршот долж линијата на Македонскиот фронт. Во патувањето ќе учествуваат францускиот дипломат и писател Емануел Рембер и новинарот и историчар Емануел Ешт придружувани од планинарскиот водич Петар Нолев од Битола.

Битолчанецот, Петар Нолев е планинарски водич и професионален спасувач. Учествувал во преку стотици  акции за спасување на планина, потраги  со кучиња, теренски возила, хеликоптери,  во гаснење пожари, помош при поплави.  

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани