Webp.net gifmaker

За протестот и маглата (пишува Жанета Здравковска)

Декември 18, 2019

Со протести да, но не со камења и пцовки, се бара чист воздух! Битола диши отров воздух и секој граѓанин има неспорно право да бара здрава животна средина. И секоја одговорна држава има обврска да работи на планот на подобрување на екологијата. Не сум против протести за чист воздух, напротив и јас сум од многуте битолчани кои во семејството почувствувале што е борба со чумата на 21 век, ракот. И јас сум родител и моето дете сакам да дише со полни гради.

Но, на прифајќам борба за здрава животна средина на насилен начин. Што на Битола ѝ се случи вчера освен енормното присуство на ПМ10 честички? Ѝ се случи протест, на кој група битолчани упаднаа на свечената академија за заштитникот на градот Свети Нектариј и викаа „уааа“. Но, освен „уа“, на една од снимките кои кружат на фејсбук, не таа скусената, туку на онаа подолгата, од лицата кои протестираа се слушаат пцовки и клетви „остајте ги овие нека цркнат таму, сите пограбејте ги“ или „еј оваа си замина насмејана, луда е“, „арамии“.

Свечената академија беше јавен настан и на неа можеше да присуствува секој граѓанин. Но, е настан поврзан со верата, кој треба да повика на сплотеност и смиреност, барем така го доживуваат верниците. Граѓаните можеа да го изразат револтот на друго место, не е баш најсоодветно на свечена академија по повод верски празник и тоа за заштитникот на Битола.

Тука, се отвора прашањето што значи мирен протест, кога летаат јајца и камења, а паѓаат закани за да се закопаат луѓе. И дали без претходна најава можат граѓани кои протестираа да упаѓаат на јавни настани. Дали тоа некој го контролира, дотолку повеќе што групата не беше присутна од самиот почеток на настанот зашто претходно беа собрани пред Општина.Дојдоа на среде свеченост и некој ги пушти внатре. Што ќе се случи ако при вакви сценарија некој некого повреди, внеси оружје на пример или камен?

Протести со герили акции му се организираа и на претходниот градоначалник. Но, за разлика од него, сегашната градоначалничка не излезе од задниот излез, туку помина покрај нив, не избега. Потоа, преку видео порака посака заедно со сите граѓани да ја изградат секоја честица во добро. Герили за Талески имало и далеку поневкусни, но откако го аболицира Иванов заедно со другите политичари на власт за да ја избегнат одговорноста за сторените дела.

Не знам што има борбата за чист воздух со арамилукот зашто некој од присутните на протестот викаше „уа арамии“. Не е арамилук да го вратите долгот на Талески и да ја наполните општинската каса. Не е арамилук ни да ги одблокирате сметките на училиштата кои со години стравуваа дека ќе останат без струја, ни да ја исчистите обиколницатаа...

Битолчани можат да бараат засилени мерки за чист воздух, инфраструктура за гасовод, топлификација, прскање улици, инвертер клими, намалена сметкa за струја, поевтино лекување на болните каде причина е загадувањето, но надлежност за поправање на мерна станици има Министерството за животна средина. А и маската за дишење нема да ја растера маглата. 

При синоќашната свечена академија, Петровска како што изјави не сакајќи да го изложува владиката Петар на непријатна ситуација, го оставила да си замине, за таа самата да се појави пред свиркачите во Фоајето. И така си замина и владиката и другото свештенство оставајќи ја сама. Дали духовни луѓе не би требало да се обидат да ја смират ситуацијата, да бидат медијатори меѓу двете страни, да ги повика на соработка? А за јајцата и камењата, само да кажам дека сите штети што се прават, ние од џеб си ги плаќаме, ќе треба да се санираат со парите од граѓаните, како за шарената револуција.

Ж.Здравковска

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани