Ноември 13, 2018

Вилает

Во организација на Сојузот на борците од Битола, синоќа во   „Магазата“  беше отворена изложбата „Битолски партизански легенди“ со 28 портрети на партизани од Битола и битолско. Автор на оваа изложба…
Во Мезе бар „Јагода“ во Битола, со почеток во 21.30 часот вечерва ќе се одржи забава под наслов „Собиранка“, на која АКТО Фестивалот за современи уметности, Бош Фестивал, ДримON и…
Општинскиот одбор на Сојузот на борци, утре (петок) со почеток во 19 часот во „Магаза“-Битола, ќе ја отвори изложбата на портрети на битолски партизани, „Битолски партизански легенди“, чиј автор е…
Талентираните момчиња од Hybrid Minds Crew ноќеска го исцртаа со волшебна композиција  трансформаторот во комплексот Стара болница. Силните бои и форми не само што го украсија ѕидот туку внесоа ведрина…
Реконструкцијата и санацијата на водоводната и одводната мрежа во Техничкото училиште во Битола што започна за време на летниот распуст отвори многу работа , откако фактичката состојба покажа дека се…
На Новата сцена во НУ Центар за култура, синоќа беше одиграна театарската претставата на Бабец театар, насловена „Патувањето на еден облак“. Автор на текстот е Роберто Фрабети од Италија, уметничкото…
Главоболки, покачен притисок, потешкотии во дишењето  на овие здравствени проблеми најчесто се жалат битолчани деновиве поради промената на температурите  и горештините, потврди за апла.мк д-р Васе Николовска лекар во Итната…
Во кома е вработена во старскиот дом „Сју Рајдер“- Битола откако денеска околу 11 часот доживеала несреќа на работа кога поднала од балкон и се повредила.Настанот за апла.мк го потврдуваат…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани