Ноември 13, 2018

Вилает

Неколку стотици гости во Големата сала на Центарот за култура во Битола синоќа заедно со познатата македонска пејачка од Битола, Виолета Томовска, ја испеја песната„Битола мој роден крај“. Ова беше…
Со настап на атрактивната фолклорна група од шпанскиот град Лорка, како и со избрана автентична програма на уметници од Севрен Кипар, Полска, Јапонија и од Грција, вечер во Битола завршува…
Од актвностите на Демирхисарската летна школа во 2017 година, деновиве  излезе првата публикација од едицијата на посебни изданија на манастирот Св. Јован Претеча во Слепче. Станува збор за книгата “Мислејќи…
Проблемот со бездомните кучиња во градските средини е присутен на територијата на целата држава. Според некои податоци во Битола има околу 400 кучиња скитници, но за нив нема соодветно прифатилиште,…
Убавината на македонската носија вечерва ќе светне преку изложбата на фотографии „Фолклорни мотиви“ од истакнатиот битолски фотограф Петар Ставрев. Свеченото отворање е вечерва во Фоајето на Центарот за култура во…
Република Македонија да му плати на лустрираниот Никола Костурски од Битола отшета од 6500 евра поради прекршено човечкото право за фер судење со што му се нанеле неправда и душевен…
Македонско научно друштво-Битола го издаде најновиот број на списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и издаваштво „Современи дијалози“.
Овој месец се навршија 50 години од учеството на битолската младинска работна бригата „Илинден 1903“ на работната акција „Сава 68“ на која се подигале насипи за спас на Загреб од…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани