Street gif

Ротари клубот го одбележа Меѓународниот ден на мирот 21-ви Септември

Септември 21, 2018

Ротари клубот „Битола Широк Сокак„ во соработа со јазичното студио „Лингва“, преку настанот „Цртежи на мирот“ го одбележа Меѓународниот ден на мирот 21-ви Септември. Станува збор за  настан кој се организира традиционално, секоја година.

- Идејата е преку детските цртежи да се промовира мирот во негова поширока димензија, да нема војни, конфликти, нетрпеливост и омраза.  Мир во секојдневниот живот, мир  со нашите пријатели, роднини, нашите колеги, соседи, мир со припадниците на другите националности и етнички групи, мир  кој секој од нас треба да го најде во себе си, велат организаторите.

Оваа иницијатива Ротари клубот Битола Широк Сокак ја реализира и во координација со Ротари клубот од Clearwater Beach од САД.

IMG 5a96e0e35c906d7738810d1a31bfd506 V

IMG 8c253d28f0ef0f20818c6f07bcd3330f V

IMG ad4e1323e4fc10f03cc0c9560a244891 V

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани