Француските гости во придружба на домаќините на волта низ Широк Сокак

Ноември 03, 2018

Гостите од Франција, меѓу кои амбасадорот Кристијан Тимоние, поранешната амбасадорка Лоренс Оер, градоначалникот на Епинал, Мишел Хајнриш и други членови на делегацијата во придружба на домаќините, градоначалничката Наташа Петровска, советникот Менде Илиевски, конзулката Калиопи Кривашија Стилиновиќ и други претставници на Општината и градот денес прошетаа низ Широк Сокак.

 

Тие на гостите од збратимениот град Епинал, им ја покажаа познатата битолска главна улица, а волтата низ Широк Сокак ја искористијаи да се сретнат и поздрават со повеќемина битолчани. Постета на Фрнцузите е во во рамки на одбележувбањето на 4- ти Ноември, Денот на ослободувањето на Битола.

45273220 258640114799956 6856486594493284352 n

45287282 354945155079622 1225016490630053888 n45342276 346819939214831 4126685980511961088 n

1

45325345 500046407139568 8480053020577497088 n

2

5

(Дел од фотографиите се на фотографот Горан Петровски) 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани