Јануари 23, 2019

Кривични пријави за двајцата битолчани за графитот „Смрт за шиптари“

Јануари 30, 2018

Полицијата поднесе кривична пријава против А.В. (17) и Ѓ.Д. (18), двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „расна и друга дискриминација“. На 18.01.2018 година околу 02.30 часот на фасада од зграда на  Широк сокак во Битола пријавените испишале графит со недолична содржина на македонски и албански јазик. Секторот за внатрешни работи Битола, Одделението за Криминалистичка полиција, по превземени мерки и активности, го расветли настанот и ги откри сторителите.

Графитот на фасадата на зграда на Широк сокак  во Битола – „Смрт за шиптари“, напишан на македонски и на албански јазик,е и  со додавката „Закон си е закон“ алудирајќи на Законот за употреба на јазиците.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани