Webp.net gifmaker

Овој пат фронот не е на улицата и во протестите. Проблемот со аерозагадувањето не се решава со бојкот на наставата, туку таа борба започнува во училишните купи и се води на образовен, културен и граѓански начин, им порача Петар Николовски претседател на СДММ на средношколците по најавите дека утре извесна група организира марш со бојкот на наставата.

Лидерот на опозицијата, при својата посета на Битола, повторно се наврати на проблемот со иселувањето на младите, кој не беше толку актуелен за нив кога немо го следеа најбројното исселување на нашите другари и другарки, рече на денешниот прес Васко Колевски од СДММ Битола.

„Ако немаме младина, немаме ниту перспектива како држава. Токму затоа, приоритет на оваа Влада е како да ги задржи младите во државата, а со нашето евроатланско интегрирање се отвораат многу перспективи за нив“, рече државниот секретар во МНР Виктор Димвски, на денешната трибина „Младите мост на европските перспективи“ што се одржа во организација на СДММ од Битола.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани