Webp.net gifmaker

Денес

На 81 годишна возраст, утрово, почина доајенот на битолското новинарство Никола Талевски, догогодишен дописник на Македонската телевизија и сопственик на „Инфо магазин“. Тој беше еден од најплодните битолски новинарски пера…
„Владеачката коалиција предводена од СДСМ на локалните избори освои 13 советнички мандати. СДСМ е партија со најголем обединувачки потенцијал со нашите коалициони капацитети што сме го потврдиле во многу случаи…
„Во вториот изборен круг кој е веќе извесен, ќе дадам се од себе, да ја максимизирам вашата поддршка уверувајќи ве дека токму тој избор е најдоброто за нашата Општина. Во…
Екс градоначалникот Владимир Талески  и поранешниот секретар на Општина Битола Слободан Бончановски вчера гласале од куќен притвор. Од Општинската изборна комисија, не ги посочија со име и презиме, но кажаа…
Денеска своето право на глас во Општина Битола го искористија 112 болни и немоќни лица, а 10 од КОВИД-19 кои се во излоација побарале да гласатаа на овие локалани избпри.…
Во соработка со Амбасадата на Руската Федерација во РСМ, почесниот конзулат на Руската Федерација во Битола и со поддршка од Општина Битола, се одржа Вечер на руска музика во Заводот…
 Фирмата Спорт Бит е новиот сопственик на 75% од акциите на Фудбалскиот клуб Пелистер, од каде информираат дека следува  стабилизирање и развој на клубот.
 Филмот ,,Јонузов мост",  на авторот Петар Узуновски од Македонија, е добитник на Гран при плакета Милтон Манаки на 29 ФАДФ ,,КАМЕРА 300. Ваква одлука донесе жири комисијата во состав мајсторот…
Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола и основните училишта „Даме Груев“, „Елпида Караманди“ - Битола заеднички ќе го одбележат Меѓународниот месец на училишните библиотеки. Денес во ерата на…
Биографскиот филм за југословенската легенда Тома Здравковиќ, насловен „Тома“, во режија на Драган Бјелогрлиќ, од 18 октомври ќе игра во 3Д Кино Битола.
    На градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска и беше врачена Благодарница за успешна соработка и афирмација на активностите на Друштвото на ликовни уметници на Битола, од страна на…
  Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна Македонија, Министерството за здравство ќе…
Страница 1 од 229

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани