Webp.net gifmaker

Вилает

ЈП "Водовод" за 30 од предвидените 60 дена ја заврши реконструкцијта на водоводната мрежа на улицата во центарот на градот "Димитар Илиевски Мурато" и веќе ги асфалтира сите прекопи кои…
За разлика од ковид-19 кој покоси повеќе животи, жртвите од сообраќајни несреќи се многу намалени. Во 2019 година СВР Битола броеше 4 жртви од сообраќајни незгоди, а до денес имаме…
На денешен ден – 15 НОЕМВРИ 1923,  во селото Долно Агларци, Битолско, е роден Дојчин АПЧЕВСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија, општественик…
 Низ улиците во Битола се слави победата на Македонската фудбалска репрезентација над Грузија, со која за првпат во историјата Македонија се пласира на Европско првенство. Битолчани слават со вклучени сирени…
Вкупниот број на заболени  во Битола од почетокот на кризата до 8 ноември изнесува 1054, а на починати 34. За една недела од 2 до 8 ноември се заразиле 343…
Во Битола се случува нешто неверојатно. Не само што имаме експоненцијален раст на бројот на нови случаи, туку и темпото на тој експоненцијален раст дополнително забрзува, вели проф.д-р Дејан Трајковски…
Учениците од петто одделение од ОУ „Елпида Караманди“ под менторство на оделенската наставничка Фанче Јошевска подготвија и снимија литературно-музички рецитал во чест на Денот на ослободувањето на Битола и по…
Центарот за јавно здравје започна комплетен скрининг во геријатриската установа „Сју Рајдер„ во Битола, каде коронавирусот е потврден кај 12 пацинети, а можно е бројката на заболени да е уште…
  Во организација на Државните електрани денеска се спроведе еко-акција за чистење на ски-патеката на Копанки од отпадот. На акцијата се приклучија планинари, скијачи, љубители на природата, а како што…
Јавното претпријатие „Комуналец“ ќе поставува подземни контејнери низ Битола со што ќе се подобри хигиената со збирање на отпадот во Битола, а ќе се врши и селекација. Советот на Општина…
Еколошката граѓанска организација „Движењето за околина Молика“ успешно го спроведе проектот „Иднина за климата - одлучи и дејствувај“. Проектот е финансиран преку регрантирање на ЕУ ИПА Фонодви од страна на…
Битола Старт-ап е првото локално партнерство за вработување што се реализира со финасиска поддршка од Европска унија. Битола е единствена Општина, избрана помеѓу 12 апликации од различни општини, која го…
ФОРУМ 16 16 до 18 октомви, по трет пат, ја организираШЕ волонтерската активност во заедницата, а како една од активнстите во рамки на Кампањата против гласини „Гласно сокаче - Будно…
  Најтешките денови ги живее Битолската стара чаршија, а ковид кризата го покори и Широк Сокак. Нема уличка во Старата битолска чаршија што нема затворени дуќани, или како што велат…
Страница 1 од 44

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани