Webp.net gifmaker

Директно

 

 
Денес на регионот за ЈЗУ Центар за јавно здравје - Битола се потврдени 7 нови случаи на COVID-19:

Состојбата со Преспанското Езеро е алармантна, намалувањето  на нивото има негативнио влијани врз кавлитетот на водата и живиот свет. Зголемена е појавата на алги,  намалена е видливоста, а поради  повлекувањето на езерото се поместуваат плодишта на рибите и фауната која живее во крајбрежниот дел.

Со дефиле низ битолските улици мото клубовите од градот во соработка со полицијата испратија порака родителите да не им купуваат веспи и други мотори на малолетници помали од 16 години, а моторциклистите да возат со заштитна опрема и според сообраќајните правила и прописи.

Вечерва после полноќ, возило удри во електричниот столб на тротоарот во близина на Гроздот  веднаш до трафиките кај Поштата

 

Нема да има цвен тепих на годинешното 41 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ кој нема да се одржи во својата претходна форма поради пандемијата со ковид-19. За разлика од седумте фестивалски дена од претходно, годинава ќе има само еден централен настан во Битола, што ќе се одржи денес на отворено во  Пациото на Музејот на Битола. Влегувањето на гостите ќе се одвива од 17,45 часот, а од  18,30 часот ќе почне манифестацијата и директниот пренос.

Страница 1 од 164

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани