Webp.net gifmaker

Во услови на пандемија, чистите раце спасуваат живот-СДСМ го одбележа Светскиот ден на миење раце

Октомври 15, 2020

Активисти на СДММ денеска на плоштадот Магнолија  делеа антибактерсики гелови на минувачите, со што го одбележаа Глобалниот ден на миење раце, а претседателката на Комисјата за здравство на СДСМ, Билјана Гагачовска, укажа дека миењето раце во услови на ковид пандемија има особено значење

121616396 2771471759800334 4220663582853078800 n

 

-Светскиот ден за миење раце е одличен повод за подигање на свеста за важноста и ползата од миењето раце, затоа што денес чистите раце спасуваат живот. Зошто треба да се мијат рацете? Рацете се најизложениот дел од телото од микрооргнизми. Миењето раце е најефикасна и наевтина мерка за превенција од различни болест кои се пренесуваат преку контактен пат и кои земаат милиони жители секоја година. Денес кога живееме во најтешкиот период во поновата истторија, со миењето раце, не го штитииме само личнто, туку и јавното здравје и им помагаме на здравствените работници и покажуваме почит, рече Гагачовска

 

sv den1

Таа додаде дека хигиената во услови на пандемија е од исклучително значење.

 

121621848 838605403575616 2671318007694061176 n

-Постојаната хигиена е неопходна и како превентивна мерка , која локалната власт ја применува со дезинфекција на училиштата и градинките, јавниот превоз и јавните површини. Буџетот на Владата кој е одвоен за здравството го прави здравствениот систем подготвен за есенскиот бран. Имаме план за реорганзација на болничките капацитети и кадар за да одговориме на потребите и предизвикот. Добра вест е и одлуката на Владата за набавка на вакцини за КОВИД-19 преку Ковакс механизамот, кој обезбедува глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефективни вакцини, потрдени и регулирани од СЗО. Сега е опотребно разбирање, совесност, заедништво и сериозна подршка од сите граѓани. Апелирам до сите граѓани да ги миеме рацете, да носиме маска и да држиме дистанца, потсети Гагачовска

121463760 1639614336216358 44712089187062283 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани