АД ЕСМ Подружница РЕК „Битола“ го честита Св. Климент Охридски

Декември 08, 2020

АД ЕСМ Подружница РЕК „Битола“ повод 8. Декември, празникот Свети Климент Охридски, упати честитка до граѓаните кои го слават името и делото на големиот просветител и духовник.

„Свети Климент останува светол лик од историјата на просветата и духовната преродба како основач на Охридската школа, која се смета за прв балкански и европски универзитет, низ којашто минале околу 3.500 ученици. Повикани сме да му ја оддадеме должната почест на Свети Климент Охридски за неговото големо духовно – просветителско дело со кое нѐ задолжи сите и покажа како со посветеност се станува и просветител и духовник“, пишува во честитката.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани