2win800x200

Претседателот на бугарскиот клуб „Иван Михаилов“ во Битола доби две обвиненија

Март 10, 2023

Претседателот на бугарскиот културен клуб „Иван Михаилов“ во Битола, Љупчо Георгиевски, добил две нови обвиненија од судот, јави БГНЕС. 

Судот му наредил лично да се појави и да го прими обвинението на 4 април. Во спротивно тој „насилно ќе биде изведен пред суд“.

Од добиената покана „во својство на обвинет“, вклучително и како поединец, не е јасно какво кривично дело сторил Георгиевски.

„Ова што се случува е демонстрација на целосно лицемерие од страна на властите на РСМ. Од една страна, раководството на клубот добива покана за средби во МНР со цел намалување на тензиите. Од друга страна, истата земја користи Сите можни алатки за репресија против нас. Целосен апсурд и лицемерие. За жал, ова е реалноста со која се соочуваат сите македонски Бугари во земјата“.

Ова го изјави Георгиевски за БГНЕС по повод уште едно обвинение против него.

Клубот беше вандализиран во мај минатата година кога му беше запалена влезната врата. Виновникот е ослободен, а надлежните се уште не се оградени од овој криминален чин, пишува БГНЕС.

Извор https://libertas.mk/

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани