Одбележан патрониот празник на ОУ „Коле Канински“ под мотото „Мојот јазик-моја мелодија“

Мај 22, 2023

Под мотото „Мојот јазик-моја мелодија“, во Центарот за култура, училиштето „Коле Канински го одбележа патрониот празник и преку низа активности порача да си го чуваме и негуваме јазикот.

patronat

На патронатот присутен беше и синот на Коле Канински, Стефан Канински со неговата сопруга, како и советници, претставници од локалната самоуправа и директори на училишта.

4patronat

- Препознатливи сме како училиште кое учествува во безброј проекти, како домашни, така и меѓународни. Eдинствени сме по тоа што, уште од 1967 година, имаме остварено братски средби со шест држави, кои до ден денес ги негуваме. Со тоа, нашите ученици добиваат можност да се збогатат со нови искуства и да добијат различен поглед кон светот - изјави директорката на „Коле Канински“, Дијана Христовска.

1patronat

Христовска порача дека училиштето ќе се стреми да биде уште поуспешно, и да создаде уште подобри услови за учење, поквалитетна настава.

- Децата се нашата иднина во која мораме сите да вложуваме - рече таа.

5patronat

Одбележувањето на патронатот не завршува тука. Утре ќе се одржат и други активности, меѓу кои и свечена седница на ученичкиот парламент, положување на цвеќе на бистата на Коле Канински, како и отворени часови во централното и подрачните училишта.

6patronat

7patronat

8patronat

 9patronat

10patronat

patronat11

patronat12

patronat13

patronat14

patronat15

patronat16

patronat17

patronat18

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани