2win800x200

Во 97 година од животот почина Александар Трајковски, партизан и поранешен претседател на Сојузот на борци во Битола

Март 12, 2024

Денес, 12.03 2024, почина АЛЕКСАНДАР ТРАЈКОВСКИ, почесен претседател на Општинскиот одбор на СБМ од НОАВМ 1941-1945 Битола, објави Сојузот на борци од Битола. 

Трајковски  беше роден на 4 февруари 1927 година во работничко семејство во Битола, беше учесник во НОБ, а по ослободувањето познат општествен работник.  Во 2011 беше избран за претседател на ОО на  Сојузот на борци во Битола, а оваа функција ја извршуваше до 2022 година кога беше прогласен за почесен претседател на битолската  Боречката организација. 


Телото на покојниот Трајковски  ќе биде изложено во Градската капела на Новите гробишта на 14.03.2024 (четврток) од 11:00 часот, а погребот ќе биде истиот ден во 13:00 часот на Буковските гробишта.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани