2win800x200

Оние кои примаа онколошка терапија во Скопје, ќе можат да ја добијат во Битолската болница

Април 22, 2020

До петок ќе биде поготвен целиот распоред за дисперзирано делење на терапијата за пацинети кои ја примаа на Онколошката клиника во Скопје, сега да може да се дава и по клиничките болници. Распоредот на пацинети е веќе направен и таа терапија ќе се дели во Штип, Битола и Тетово како најголеми болнички установи зашто таму има и онколози кои можат да го контролираат делењето на терапијата и пациентите нема да мора да патуваат до Скопје. До петок или најдоцна во понеделник таа терапија ќе биде поделена во овие болници“, рече министерот за здравство Венко Филипче. 

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани