Од „Учебници и настава мора да има“ најавија протести и мирен марш

Мај 10, 2021
фото Слободен печат фото Слободен печат

Од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска соопштија на нивната интернет страница дека до крајот на работното време не добиле официјален одговор од МОН по однос на нашите барања доставени и разговарани на работната средба одржана на петти мај. Соопштуваат дека ќе останат доследни на нивните ветувања пред граѓаните дека продолжуваат со битката и ќе се борат до крај против донесувањето на Законот за учебници, користејќи ги сите начини и средства загарантирани со законите во Македонија.

„Како што најавивме, следните чекори се организирање на ‘мирни протести’ во градовите низ Македонија и ‘мирен марш’ во Скопје. Протестите низ градовите и маршот во Скопје ќе бидат организирани согласно протоколите за активности на отворен простор во услови на пандемија.Детали за протестите и маршот ќе бидат објавени на прес конфренеција во вторник 11 Мај 2021, во 11:00 часот, пред МОН“, пишува во објавата.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани