По саниран дефект, ЈП „Водовод“ го изми и коловозот со новата цистерна (фото+видео)

Јуни 08, 2021

Јавното претпријатие „Водовод“ санира голем дефект на водоводната мрежа на излезот од Битола. Со работата на терен се создаде и кал на патот Битола -Прилеп кај Оризари. По санацијата, вработени од јавното претпријатие со новата мултифункционална цитерна го измија и коловозот. Калта е отстранета од патот, а сообраќајот се одвива непречено.  Употреба на цистерната е наменета за учество во кризен менаџмент, но има повеќе намени, па со неа може да се дистрибуира вода во кризни подрачја, миење улици и гаснење на пожари. Беше набавена преку проект за погранична соработка на Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион, а предадена е во сопственост на „Водовод“. 199246740 312301697204326 1185510047194052400 n

196556974 238915350927363 2782190866645847896 n

  

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани