Човек изгоре во пожар на 11 кат во висококатницата кај училиштето „Кирил и Методиј“

Мај 06, 2022

Битолчанец на 93 годишна возраст утрово настрада во пожар во својот стан во висококатницата кај ОУ „Кирил и Методиј“ во Битола. Пожарот избувна околу 4 часот утрото, но засега не се познати причините.

Екипите на Територијалната противпожарна единица во Битола интервенираа до пладнево и ги контролираа зградата и станот каде изби пожарот. Станарите раскажуваат дека утрово преживеале вистинска драма

-Во раните утрински часови, во 4 часот, едни со други се будевме станрите за да спречиме поголема катастофа. Имаше многу чад, се ширеше кон скалите и лифтовите. Слегувавме по скалите внимателно без паника. Пожарникарите дојдоа одма, спроведуваа црева затоа што се работи за висок кат. Но, она што спречи побрзо да се изгансе пожарот е тоа што хидрантите во зградата  не се во функција, изјави станар

Снабдувањето со елкетрична енергија во висококатницата е во прекин од превентивни причини, поради што не работат и лифтовите.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани