2win800x200

Во ноември воз ќе ја сефтоса новата пруга од Битола за Лерин

Октомври 07, 2022

БИТОЛА – Најдоцна во ноември ќе свирне возот од Битола до Лерин по новата пруга. Оптимистички се најавите на Македонски железници – инфраструктура, според кои, за еден месец ќе почне да сообраќа патнички воз од Битола до Лерин по новонаправената  железничка пруга Битола-Кременица, објави Независен.мк.

.Нема достапен опис

 

Долгоочекуваната вест за враќање на возот од Битола до Лерин, деновиве ја најави премиерот Димитар Ковачевски, без да открие детали.

Меѓутоа, од кабинетот на Хари Локвенец, директорот на Железници, за „Независен“ потврдуваат дека возниот ред е направен и првиот патнички воз се очекува да сообраќа за околу еден месец.

Повеќе на линкот https://nezavisen.mk/vo-noemvri-patnichki-voz-kje-ja-otvori-novata-pruga-od-bitola-za-lerin/

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани