2win800x200

Деа Ивановска освои сребрен медал на Јуниорската математичка олимпијада во Македонија

Јуни 07, 2024
Деа Ивановска ученичка од IX одделение при ООУ „Даме Груев“ Битола, освои сребрен медал на Јуниорската македонска математичка олимпијада (ЈММО) што се одржа на ПМФ во Скопје. Според денес објавените резултати Деа беше единствена учесничка на ова натпреварување од Битола. 
 
Од ООУ „Даме Груев“ објавија: Особена чест и задоволство ни е да се пофалиме со одличниот резултат на нашата ученичка, единствен учесник од Битола, која освои медал на Јуниорската македонска математичка олимпијада (ЈММО), ДЕА ИВАНОВСКА - СРЕБРЕН МЕДАЛ
Ментор, наставник по математика - Мирјана Тасевска.
 
Инаку Деа е помалата сестричка на Мила Ивановска,  битолчанка која студира на Универзитетот Харвард  во Соединетите американски држави. Мила на два пати се закити со високи награди на интернационални натпревари по природни науки во Холандија и Боцвана, како и со балкански и државни награди по математика.
 
А.Б 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани