Седуммина новозаболени во Битола

Август 23, 2020

Седуммина новозболени, двајца излечени, 54 активни случаи во Битола. Во последните 24 часа се направени 1414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 53
- Куманово 19
- Штип 8
- Тетово 4
- Струга 2
- Велес 6
- Битола 7
- Гостивар 10
- Гевгелија 2
- Струмица 1
- Крива Паланка 2
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 3
- Берово 2
- Делчево 5
- Свети Николе 6
- Кичево 3
- Неготино 2

Во болнички услови почин 63 годишен пациент од Дебар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 58 оздравени пациенти од:
- Скопје 22
- Штип 1
- Прилеп 1
- Тетово 3
- Струга 11
- Битола 2
- Охрид 9
- Гостивар 5
- Демир Хисар 3
- Виница 1

Досега во земјата се направени вкупно 137.465 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13595, бројката на оздравени пациенти е 10110, на починати е 564, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2921.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани