Webp.net gifmaker

Втор случај на Ковид-19 кај вработена во градинката „Коца Василева“, во изолација се 13 дечиња и една колешка

Септември 28, 2020

 

По негователката од пред три недели, сега воспитувачка во градинката „Коца Василева“ во Битола  е позитивна на Ковид -19 , но нејзиниот случај не се поврзува со претходно заболената колешка од оваа градинка, туку со кластер надвор од градинката. Поради потврдата за позитивен случај во изолација се 13 деца од градинката и уште една негователка. 

Директорката на градинката Снежана Тодоровска за Апла.мк потврдува дека има нов случај на Ковид -19 во градинката, но причинител е надворешен фактор. Воспитувачката била во изолација од четвртокот, откако нејзиниот сопруг покажал симптоми на вирусот, па со тестирањето во саботата била потврдена болеста. 

Градинаката продолжува со работа, а деновиве на работните обврски ќе се врати и негователката која имаше коронавирус во првата половина на септември, но ја победи болеста.  

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани