Webp.net gifmaker

Четворица новозаболени и еден починат од КОВИД-19 денес во Битола

Октомври 24, 2020

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во

- Скопје 172
- Куманово 15
- Дебар 4
- Штип 8
- Прилеп 25
- Тетово 41
- Струга 4
- Велес 6
- Битола 4
- Охрид 11
- Кавадарци 5
- Гостивар 20
- Гевгелија 9
- Струмица 29
- Крива Паланка 2
- Кочани 18
- Пробиштип 3
- Берово 6
- Виница 2
- Делчево 4
- Свети Николе 2
- Кичево 3
- Ресен 2
- Неготино 9
 
Починати се 14 лица, пациенти од Прилеп (77г), Куманово (76 и 66г), Крива Паланка (65г), Скопје (80г), Гевгелија (51г), Кочани (83г), Струга (66г), Битола (68г), Ресен (52 и 83г), Виница (67г), Берово (67г), Тетово (59г). Сите пациенти се починати во болнички услови. 
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 182 оздравени пациенти од:
- Скопје 107
- Куманово 4
- Штип 9
- Прилеп 10
- Тетово 11
- Струга 4
- Битола 3
- Охрид 1
- Гостивар 1
- Гевгелија 5
- Струмица 4
- Радовиш 6
- Кочани 6
- Пробиштип 1
- Македоснки Брод 1
- Пехчево 2
- Валандово 3
- Свети Николе 1
- Кичево 3 
 
Досега во земјата се направени вкупно 233.137 тестирања на Ковид -19. 
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26394, бројката на оздравени пациенти е 18430, на починати е 897, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7067.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани