Webp.net gifmaker

Полицискиот час од среда да почнува од 23 часот, а кафулињата да работат до 22.30-предлог на Кризниот штаб

Мај 03, 2021

 

Полицискиот час од среда да почнува од 23, а кафулињата да работат до 22.30 часот,  е предложено на денешниот состанок на Централниот кризен штаб, а одлуката треба да биде усвоена на утрешната владина седница. И понатаму дозволено ќе биде да работат само летните тераси на угостителските објекти.

 

Ваквиот предлог доаѓа откако изминативе денови паѓаат бројките на новозаразени лица со коронавирус. Вчера беа регистрирани 105 нови позитивни на ковид-19 од 946 тестови, а активни се 14. 276 случаи.

Кафулињата и кафеаните се отворени од 28 април. Сега работат до 20.30 часот, бидејќи според минатонеделната одлука на Владата полицискиот час почнува од 21 часот. Полицискиот час не важеше во саботата кога верниците во црквите и манастирите го прославуваа  Велигден. Полициски час нема да има ни за Рамазан бајрам, односно вечерта на 12 мај.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани