Webp.net gifmaker

Двегодишното дете од вчерашната железничка несреќа префрлено на скопските Клиники и оперирано, петгодишното во стабилна состојба

Ноември 23, 2021

Во стабилна состојба е 5 годишното дете кое вчера беше повредено во железничката несреќа кај преминот во близина на ОУ „Коле Канински“ . Тоа е хоспиталзирано на Одделението за неурохирургија, информираат од Клиничката болница во Битола. Двегодишното дете пак, вчера е пренесено на Универзитеткста клиника за детска хирургија во Скопје, оперирано е синоќа и е во  стабилн сосотојба.

Двете деца беа тешко повредени вчера, при судир на локомотива со автомобил на железнички премин во близина на училиштето „Коле Канински“ во Битола, на неколку стотини метри од битолската Железничката станиц,а нивната мајка која управуваше со автомобил марка „пежо“, во оваа железничка несреќа мина со лесни повреди и не беше хоспиталзирана.

Несреќата во СВР Битола беше пријавена во 8 часот, кога работна машина на „Македонски железници“, која се движеше по пругатата во насока кон Железничката станица во Битола удри во возилото пежо. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случјаот и за тоа дали при преминот на возилото рампата била спуштена.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани