Денот на независноста, 8-ми Септември е празник кога се слави осамостојувањето, како и опстојувањето на независна и суверена Република Северна Македонија, празник кој претставува оставрување на вековниот македонски стремеж за самостојна и суверена држава. Овој празник не потсетува на битките поминати за оставурвање на овој сон, како и на предизвиците што престојат пред нас и ни дава сила и мудрост да продолжиуме понатаму кон посветла иднина.

Јавното претпријатие „Стрежево“ на своите вработени, граѓаните на Битола и на Република Северна Македонија им го честита државниот празник  8-ми Септември, Денот на независноста.  

По повод 8-ми Септември, Денот на независноста, заменик градоначалничката Емилија Костурска, претставници од Советот на Општина Битола, политичките партии, Сојузот на борци од Битола и други граѓани положија цвеќе пред Споменикот на Револуцијата во Битола.41033372 1256555454486027 8059217938638438400 n41229123 320601885380072 1880433898773544960 n41257898 1937744619643420 8144622637469925376 n41338179 264172977757559 5649701501300375552 n

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани