Webp.net gifmaker

„100 раритети на руската државност”- уникатна збирка на документи изложени во Центарот за култура-Битола

Февруари 11, 2020

Во Центарот за култура во Битола  свечено е отворена  изложбата „100 раритети на руската државност”. Уникатната збирка на документите, кои го отсликуваат најзначајните периоди на историја на Русија за повеќе од илјада години. Изложбата вчера беше отворена од  директорот на Центар за култура, Маја Андоновска Илијевски, и Амбасадорот Сергеј Баздникин, кој нагласи дека Битола не случајно стана прв град каде ќе биде прикажана изложбата оваа година, бидејќи токму тука пред 160 години беше отворена првата дипломатска мисија на нашата земја на македонски тло - Рускиот императорски конзулат во Битола. Изложбата може да се посети од 10:00 до 14:00 часот до 15 февруари на втор кат во Центар за култура во Битола.

излозз

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани