Вечерва полна "розова" месечина

Април 07, 2020
фото: Јован Наумовски фото: Јован Наумовски

Ова е првата пролетна полна месечина, карактеристича по нејзиното име „розова“ Месечина.

Првата полна Месечина во април е наречена розова, но не затоа што е навистина розова, туку своето име го добила по Северноамериканското диво цвеќе Флокс (gr.phlox-пламен), или познато како „розов мов“. Тоа цвета во овој период и има цветови во розова боја и симболично го означува будењето на природата.

Овие фасцинантни фотографии од „розовата“ Месечина што ги споделуваме со вас ги направи Јован Наумовски.

FB IMG 1586286296876

FB IMG 1586286292887

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани