2win800x200

Традиционално одадена почит на Милтон Манаки

Септември 30, 2017

Градоначалникот Владимир Талески кој годинава не присуствуваше на отворањето на 38 издание на ИФФК „Браќа Манаки“, не дојде ниту на традиционалното полагање цвеќе на гробот на Милтон Манки во Влашките гробишта на Битола, иако во изминатите години редовно присуствуваше на овој настан.

 

0a

Организаторите на фестивалот посветен на кинематограферите, „Браќа Манаки“, Заедницата на Власите од Битола, претставници на политичките партии, како претставник на европската федерација на кинематографери ИМАГО, денеска му одадоа почит и се поклонија на гробот на Милтон Манаки, првиот снимател на Балканот.

1

2

3

4

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани