Webp.net gifmaker

Генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски изјави дека ги истражуваат наводите дека фирмата што министерот Наќе Чулев ја посочи како реномирана, а го пријавила првичот човек на електро-стопанство за изнуда и барање потркуп, е всушност основана од поранешен генерален директор на РЕК од времето на ВМРО-ДПМНЕ.

Васко Ковачевски е избран за шеф на Регионалниот изборен штаб за претстојните парламентарни избори за изборната единица пет. Оваа одлука на 9 април ја донесе Централниот изборен штаб на владеачката СДСМ, дознава Апла.мк. 

И во услови на вонредна состојба поради коронавирусот, во капацитетите на ЕСМ во земјава струја се произведува непречено. Генерланиот директор на ЕСМ Васко Ковачевски вели дека се преземаат сите потребни мерки за заштита на вработените, а истовремено и мерки за да се обезбедат потребните 80 проценти струја за потребите на државата.

„Во моментов ги произведуваме потребните количества на енергија, немаме зголемена побарувачка во однос на нашата испорака кон ЕВН. Истовремено ги насочуваме сите наши сили и ресурси кон РЕК Битола. Сметаме дека ќе ги исполниме обрските и задачите , но истовремено апелираме кон граѓаните и фирмите максимално да ја штедат енергија зашто таа значи и живот“, рече Ковачевски.

Страница 1 од 6

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани