На денешен ден точно пред 14 години, во 2006 година, почина великанот на македонскиот пишуван збор, романописецот, раскажувач и поет Петре М. Андреевски (1934-2006). Неговото почивалиште се наоѓа во родната Слоештица, село во Демирхисарско за кое има најава дека за скоро преку фондови од ЕУ за прекугранична соработка ќе биде обновен Задружниот дом,а во него и опремена спомен соба за големиот македонски творец.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани