Webp.net gifmaker

Козаров: Изборниот процес беше стопиран поради коронакризата, одговорно е парламентарните избори да се одржат во првиот можен рок

Мај 21, 2020

   

Врвен приоритет за СДСМ е интересот и здравјето на граѓаните и тоа се потврди со начинот на кој Владата се справува со здравствената и економската криза. Од здравствен, од економски и демократски апсект одговорно е парламентарните избори да се одржат во првиот можен рок. Веднаш штом условите го дозволуваат тоа, согласно препораките на здравствените институции, изјави на денешната пре конференција кандидатот за пратеник на СДСМ во 5 ИЕ, Горан Козаров.

Тој вели дека безбедни избори може да се спроведат ако се почитуваат  препораките за носење заштитна опрема, одржување на социјална дистанца, дезинфекција и задржување од 2-3 минути на гласачкото место.

-Изборите се во процес. Процес кој беше стопиран поради корона кризата а кој по прекинот на вонредната состојба има уште 22 дена за нивно одржување - во спротивно уставниот суд може слободно да ги прогласи за неуставни. На Република Северна Македонија и треба Собрание и Влада затоа што здравствената а особено економската криза бара решенија а не политичка демагогија за подобни или неподобни изборни датуми и резултати, смета Козаров. 

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани