Webp.net gifmaker

Козаров: Капиталните инвестиции продолжуваат, градиме инфраструктура за сите во вонредни околности

Јуни 10, 2020

Кризата предизвикана од пандемијата со корона, не ги попречи капиталните инвестиции. Спротивно на тоа, капиталните проекти продолжија со изведба и тоа со забразана динамика. Градиме инфраструктура за сите, во вонредни околности, почитувајќи ги мерките за заштита, рече на прес конференција кандидатот зa пратиник во 5 ИЕ од СДСМ, Горан Козаров.

-На обиколницата во Битола за првпат во земјава се поставува звучна бариера со високи еколошки перформанси и голем коефициент на апсорбција на звукот поради што ваквиот тип на заштита претходно билнаграден и воБрисел. Современата ограда од бетонска маса со гумирано јадро е поставена на дел од патот, а градежните активности продолжуваат со интензитет. Со поставувањето на заштитната ограда всушност е решен проблемот со безбедноста и бучавата за Битолчани кои живеат во овој дел, рече Козаров.

Тој најави и други градежни активности во регионот.

-Се очекува за многу брзо да започне рехабилитација на постоечкиот пат од Битола до Меџитлија, а кон крајот на јули или почетокот на август ќе заврши и проектирањето на обиколница со експресен пат од Битола за грчка граница. Завршен е патот од Битола преку Тополчани до Прилеп, од кој реконструирани се 16 километри. Патот од Битола за Демир Хисар во голем дел е завршен, обиколницата е асвалтирана, патот од Битола до Ротино е асвалтиран, патот од Битола до грчка граница од Бистричкиот дел и овде нема да застанеме ке продолжиме да градиме и да ја менуваме грдата слика која ја остави ДПМНЕ од времето кога владееше, додаде Козаров

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани