2win800x200

Потпишан договор за соработка меѓу Завод и музеј Битола и Музејскиот центар во Драч

Мај 19, 2022
Фото фејсбук Фото фејсбук

За Денот на Музеите, потпишан меморандум за соработка меѓу Музејскиот центар во Драч и Завод и музеј Битола. Вчера во Археолошкиот музеј во Драч, Албанија, се отворија изложби од фондот на Битолскиот музеј. Присутните беа воодушевени од изложбата на постер фотогрфаии на препознатливите „Градски костими“, подготвена од етнологот Наде Геневска Брачиќ и изложбата на постер фотографии „Невестински соништа“ кои содржат касели и ковчези од Битолско, подготвена од етнологот и актуелна директорка на Завод и музеј Битола, д-р Мери Стојанова.

282605496 308073578180275 3155201420702857095 n

282585864 308073864846913 1398432338013379689 n

282734928 308073898180243 6191131748139184640 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани