Полицијата и инспекторите одзедоа 240 грама злато од 4 златари во Битола кои работат незаконаски

Ноември 02, 2022

 

 
На 02.11.2022 во времето од 11.30 до 15.00 часот криминалистичката полиција на СВР Битола и полициски службеници од полициската станица од општа надлежност Битола во координација со Државен пазарен инспекторат и Управа за јавни приходи како  Секторот за економски криминал и корупција при МВР, беше спроведена акциска контрола врз 14 правни субјекти кои се занимаваат со продажба, откуп и изработка на златен накит на подрачје на Битола.
При контролата од страна на УЈП беа констатирани неправилности во однос на обврските кои произлегуваат од Закон за готовински плаќања, а од страна на Државниот пазарен инспекторат беа пронајдени и одземени 240 грама злато и златен накит од вкупно 4 правни субјекти.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани