2win800x200

ИЗБРАНИ НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСТИ ЗА 2023 ГОДИНА

Февруари 21, 2024
Во салата на Народниот театар во Битола се одржа 60 манифестација по ред „Избор на најдобри спортисти за 2023 година“, во организација на Сојузот на спортови со поддршка од Општина Битола. Македонскиот ракометен репрезентативец и член на Еурофарм Пелистер, Жарко Пешевски, беше избран за спортист на Битола за 2023 година. Второто место му припадна на кошаркарот Андреј Маслинко, третото место на скијачката Ева Милевска и боксерот Ален Рустемовски.
Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, испрати честитки до сите наградени, посакувајќи им многу нови успеси.
Еурофарм Пелистер е екипата на годината, а пионерската екипа на ФК Пелистер најдобра млада екипа. Посебни признанија добија триатлонецот Вања Атанасов, кошаркарката на годината во Македонија, битолчанката Елена Тасевска, боди-билдерот Владе Станковски и уште многу други.
Награди за животно дело им беа доделени на фудбалерот Кочо Баљари и ракометарот Атанас Нашоку - Саку. Постхумно признание му е доделена и на поранешниот претседател на Сојузот на спортови, Силјан Мицевски.
Можно е да е слика од 11 луѓе и текст
Можно е да е слика од 4 луѓе, виолина и толпа
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани