Изгаснат пожарот кај турските гробишта во Битола

Октомври 18, 2018
Изгаснат е пожарот во старите турски гробишта во Битола, што избувна попладнево околу 17 часот, информираат за апла.мк од  Територијалната противпожарна единица во Битола. 
Две возила со четворица пожарникари околу 5 часа го гаснеа огнот кој предизвика паника кај околното население, затоа што пламените јазици со голема брзина се доближуваа  до куќите. 
 
 Иако огнот  е изгаснат, во овој дел од градот, се чувствува силна миризба и густ чад од пожарот кој неколку часа беснееше во старите турски гробишта, а се претпоставува дека  е подметнат. 
 

 Ова не е првпат да се палат турските гробишта во Битола. Годишно по неколку пати горат, посебно во летниот период кога се обраснати со густа вегетација. 

 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани