Webp.net gifmaker

ВО БИТОЛА ИМА ДВАЈЦА ЗАБОЛЕНИ СРЕДНОШКОЛЦИ, 4 СТУДЕНТИ СТАВЕНИ ПОД ЗДРАВСТВЕН НАДЗОР

Јули 02, 2020

Oд Центарот за јавно здравје Битола не информираа дека во еден од фамилијарните кластери заболени од ковид-19 две деца се средношколци. Едното дете нема пријавено ниту еден контакт, а другото пријави четири, и тоа студенти и сите се ставени под здравствен надзор.


Од вчерашните три случаи, двајца се поврзани со веќе познат фамилијарен кластер.

Активни случаи има 10 лица од последните четири кластери, соопштија од Министерството за здравство за Апла.мк

Двете млади лица беа евидентирани во здравствените билтени од претходните денови, денес немаше новозаболени. Вкупниот број на битолчани кај кои болеста е во тек се 20, а од почетокот на пандемијата до денес се разболеле 54, кај двајца болеста заврши со смртен исход.

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани