Webp.net gifmaker

Затворени две кафетерии во Битола, не го почитувале работното време

Август 12, 2020
Широк сокак Широк сокак

 

Пазарниот инспекторат во Скопје, покренал постапка за затворање на два објекти во Битола бидејќи работеле и по работното време предвидено со закон. Ова ги иритира жителите кои живеат во близина на кафетериите и рестораните, затоа се принудени да се јавуваат  во полицијата за истата да интервенира.

„Пазарниот инспекторат на терен забележал неколку нерегуларности во Битола и Кичево, каде неколку угостителски објекти работеле и по работното време предвидено со закон. Во Кичево е покрената постапка за еден ресторан кој бил отворен и по 1 часот по полноќ. Истиот по постапката ќе биде затворен од 10 до 30 дена и ќе следи парична казна. Во Битола два угостителски објекти се веќе затворени и нема да работат по 10 дена“, велат од пазарниот инспекторат за ТВ 21.

 

https://tv21.tv/mk/lokalite-ne-go-pochituvaat-rabotnoto-vreme-zatvoren-eden-restoran-vo-kichevo-i-dve-kafeterii-vo-bitola/

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани