Webp.net gifmaker

Тројца заболени и исто толку оздравени битолчани од ковид-19

Септември 12, 2020

Во саботниот здравствен билтен за Битола тројца новозаболени и исто толку оздравени.

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 43 -Куманово 10 -Дебар 3 -Штип 4 -Прилеп 9 -Тетово 12 -Струга 7 -Велес 2 -Битола 3 -Охрид 1 -Кавадарци 3 -Гостивар 9 -Гевгелија 2 -Струмица 11 -Крива Паланка 1 -Радовиш 2 -Кочани 5 -Македонски Брод 1 -Виница 3 -Делчево 2 -Свети Николе 3 -Кичево 2 -Ресен 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г)..

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациенит од: -Скопје 66 -Куманово 8 -Штип 9 -Прилеп 7 -Тетово 8 -Велес 3 -Битола 3 -Охрид 1 -Гостивар 8 -Гевгелија 1 -Струмица 1 -Кочани 2 -Пробиштип 2 -Македонски Брод 3 -Пехчево 1 -Делчево 5 -Свети Николе 5 -Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 164.639 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15694, бројката на оздравени пациенти е 13128, на починати е 646, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1920.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани