Webp.net gifmaker

Талентираните ученици на проф. Анкица Стевановска со изложба во Центарот за култура во Битола

Септември 12, 2020

 

Школата за ликовна уметност АДАМС АРТ под раководство на проф. Анкица Стевановска, академски сликар и иконописец денеска ја постави изложбата на дела од нејзините ученици  во фоајето на НУ Центар за култура Битола. На изложбата се претставени цртежи и слики од 30-тина деца, надежни таленти од Битола.

Изложбата ќе биде отворена до понеделник до 14ч. Од школата за ликовна уметност АДАМС АРТ ги покануваат битолчани да ја посетат.

- Чест и задоволство ми е што работев со неверојатни таленти за да ги создадеме овие прекрасни дела. Креативниот дух е важна алка во формирање на секој поединец, без оглед на професијата која ќе ја одбери за понатаму, затоа посочувам да дадеме силна поддршка за сите талентирани деца, рече проф. Анкица Стевановска на отворањето на изложбата.

Во рамките на школата за ликовна уметност АДАМС АРТ функционира и група на возрасни кои имаат афинитети кон сликањето.  

119151396 323512038757598 1557097241755532579 n

119137507 432911957685714 9172175244065191400 n

119096631 671876147044820 3877085738987751996 n

119208794 677009586236052 4343323409811011002 n

119066412 331299631448515 3743497926634309308 n 

119153526 735341663980181 244060849028412717 n

119204348 661013614520049 1308621993262180079 n

 

 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани