Webp.net gifmaker

13 новозаболени, еден починат и 10 оздравени во Битола

Октомври 15, 2020

Денес во Битола 13 новозаболени од ковид-19, а 10 излекувани. Новите случаи се на возраст од 23 до 68 години, од кои пет лица даваат податок за контакт со позитивно лице (две лица од фамилијарен контакт и три лица од контакт со веќе регистрирано позитивно лице). Од Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 277
-Куманово 17
-Дебар 7
-Штип 22
-Прилеп 26
-Тетово 18
-Струга 8
-Велес 10
-Битола 13
-Охрид 4
-Кавадарци 4
-Гостивар 5
-Гевгелија 24
-Струмица 30
-Крива Паланка 2
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 5
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 9
-Кичево 15
-Ресен 8
-Неготино 5
 
Во болнички услови починати се 6 лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г).
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од:
- Скопје 68
- Штип 4
- Прилеп 14
- Тетово 11
- Струга 4
- Велес 5
- Битола 10
- Охрид 2
- Кавадарци 2
- Гостивар 3
- Гевгелија 5
- Струмица 8
- Кочани 14
- Пробиштип 1
- Берово 5
- Виница 4
- Делчево 2
- Свети Николе 3
- Кичево 1
- Неготино 2
 
Досега во земјата се направени вкупно 214.235 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22170, бројката на оздравени пациенти е 16758, на починати е 815, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4597.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани