Девет нови случаи на КОВИД-19 во Битола

Март 05, 2021

Во Битола денес има 9 новозаболени, а активни се 188 случаи. Во битолската Болница се хоспитализирани 25 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19

 

 

Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 360 
-Прилеп 66 
-Неготино 54 
-Куманово 51 
-Кавадарци 44 
-Струмица 33 
-Велес 30 
-Тетово 26
-Охрид 25 
-Гевгелија 22 
-Крива Паланка 20 
-Гостивар 18 
-Кочани 16
-Штип 12 
-Богданци 11 
-Битола 9 
-Крушево 8 
-Кичево и Пробиштип по 6 
-Струга 5 
-Ресен и Демир Капија по 4 
-Валандово и Демир Хисар по 3 
-Свети Николе, Берово и Кратово по 2 
-Македонски Брод 1
 
Починати се 11 лица, по 5 пациенти од Скопје (77г,73г,63г,63г,39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г,71г) и Неготино (77г,63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
 
Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:
-Скопје 115 
-Кавадарци 64 
-Неготино 26 
-Прилеп 25 
-Тетово 18 
-Куманово 15 
-Велес и Гевгелија по 10 
-Штип и Струмица по 9 
-Гостивар, Битола, Дебар и Берово по 4 
-Кочани и Крушево по 3 
-Кичево и Кратово по 2 
-Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија по 1
 
Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани