Webp.net gifmaker

Двојно повеќе оздравени од новозаболени денеска во Битола

Мај 02, 2021

Во последните 24 часа се направени 946 тестирања, а регистрирани се 105 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 55 
-Битола 15
-Тетово 9 
-Струмица 6 
-Куманово и Кавадарци по 3 
-Велес и Охрид по 2 
-Прилеп, Гостивар, Штип, Кочани, Кичево, Неготино, Ресен, Дебар, Пробиштип и Македонска Каменица по 1
 
Пријавени се вкупно 45 починати лица: 14 од Скопје ( 51г, 58г, 65г, 68г, 69г, 70г, 70г, 70г, 73г, 76г, 81г, 81г, 81г и 83г), 5 лица од Прилеп (42г, 61г, 63г, 64г и 76г ), 4 лица од Куманово (71г, 77г,78г и 88г) по 3 лица од Битола (44г, 68г и 70г), Гостивар (51г, 60г и 75г) и Охрид (62г, 74г и 77г), по 2 лица од Тетово (63г и 71г), Свети Николе (57г и 71г) и Струга (69г и79г) и по едно починато лице од Кочани (82г), Велес (34г), Струмица (80г), Радовиш (93г), Берово (70г), Богданци (72г) и Неготино (83г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 42 се починати во болнички услови, меѓу нив се пријавени 20 пациенти починати во период од 29.03-10.04.2021.
 
Регистрирани се 403 оздравени пациенти од:
-Скопје 162 
-Куманово 42 
-Прилеп 33 
-Битола 30 
-Штип и Кочани по 22 
-Тетово 18 
-Велес 17 
-Струмица 12 
-Гостивар и Гевгелија по 6 
-Радовиш 4 
-Кичево, Пробиштип, Свети Николе, Валандово и Кратово по 3 
-Ресен, Струга, Берово, Виница и Богданци по 2 
-Кавадарци, Крушево, Пехчево и Дојран по 1
 
Досега во земјата се направени вкупно 724.668 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.685, бројката на оздравени пациенти е 133.473, на починати е 4.936, а бројот на активни случаи изнесува 14.276.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани