Webp.net gifmaker

Денес во Битола 9 нови заболени од коронавирусот и двајца починати

Мај 13, 2021

Денес во Битола се регистрирани 9 новозаболени од ковид 19, 2 починати лица и 180 оздравени. Активни се водат 446 случаи, со што Битола е и натаму на високото трето место по Скопје и Куманово. Во болницата во Битола е хоспитализиран 41 пациент позитивен и суспектен на КОВИД-19.

 

 

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 64, Битола – 9, Куманово – 7, Охрид – 5, Прилеп, Велес, Гостивар и Струмица – по 4, Тетово – 3, Штип, Струга, Кочани, Демир Хисар и Кратово – по 2, Кичево, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Радовиш, Делчево, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 3803 оздравени пациенти од:


Скопје – 2109, Куманово – 252, Битола – 180,Тетово – 178, Велес – 165, Гостивар – 126, Гевгелија – 88, Кавадраци – 82, Ресен – 80, Неготино – 73,Штип – 67, Охрид – 59, Кичево – 52, Прилеп – 46, Крушево – 35, Кочани – 30, Свети Николе – 24, Радовиш и Делчево – по 22, Струмица – 18, Демир Хисар – 17, Виница – 16, Струга – 14, Богданци – 13, Демир Капија – 9, Крива Паланка – 8, Дебар – 6, Берово и Пехчево – по 3, Пробиштип, Валандово и Македонска – по 2.

Од вкупниот број на оздравени, 3564 се пријавени како позитивни во периодот 01.01-31.03.2021. Се работи за лица кои не се пријавени досега како оздравени до ИЈЗ, а кај кои се поминати 20 дена од позитивен резултат. Овие лица за време на болеста биле хоспитализирани или немале матичен лекар или се странски државјани па затоа не излегол предлог за оздравување во епидемиолошките служби на ЦЈЗ/ПЕ.

Пријавени се вкупно 17 починати лица: 3 од Куманово (53г, 61г и 82г), по 2 починати лица од Скопје (75г и 78г), Тетово (68г и 85г), Битола (62г и 94г) и Кочани (54г и 71г) и по едно починато лице од Прилеп (68г), Гостивар (72г), Охрид (78г), Струмица (77г), Радовиш (73г) и Виница (61г). Од пријавените 14 се починати во болнички, а 3 во домашни услови.

Направени се 2.598 тестови преку: ИЈЗ-378, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-10, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–155, МАНУ-107, Жан Митрев-107, Авицена-175, Биотек-430, Систина-160, Лаор-234, Синлаб-111, Ремедика-99, Плодност–26, Генеа–14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 472.

Досега во земјата се направени вкупно 748.069 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.494, бројката на оздравени пациенти е 143.069, на починати е 5.168, а бројот на активни случаи изнесува 6.257.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68165, активни 2650
Куманово 8759, активни 547
Прилеп 8255, активни 307
Тетово 7183, активни 244
Битола 6257, активни 446
Велес 5458, активни 185
Гостивар 5154, активни 136
Кавадарци 5141, активни 103
Охрид 4974, активни 290
Штип 4951, активни 146
Струмица 4092, активни 146
Струга 2969, активни 106
Кочани 2768, активни 95
Кичево 2526, активни 159
Гевгелија 2189, активни 67
Неготино 2177, активни 52
Свети Николе 1517, активни 68
Ресен 1233, активни 100
Крива Паланка 1217, активни 23
Радовиш 1129, активни 64
Берово 1026, активни 16
Делчево 964, активни 46
Дебар 938, активни 10
Виница 870, активни 95
Пробиштип 785, активни 17
Валандово 664, активни 12
Богданци 493, активни 18
Крушево 488, активни 34
Демир Хисар 396, активни 37
Демир Капија 396, активни 5
Кратово 363, активни 11
Македонски Брод 356, активни 1
Пехчево 266, активни 4
Македонска Каменица 243, активни 17
Дојран 132, активни 0

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани