Webp.net gifmaker

УХМР со метео предупредување за невреме со пороен дожд, град, грмежи и силен ветер

Јуни 06, 2021

АКТУЕЛНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА УПРАВАТА ЗА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ

Денес попладне претежно во северните и источните делови од земјава ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Од утре следува период на променливо облачно време, на повеќе ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во попладневните часови. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град. Утре нестабилно ќе биде уште од претпладневните часови и се очекува локална појава на невреме.

 

и во следните денови метеоролозите најавуваат слично време. Следува период на променливо облачно време, на повеќе ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во попладневните часови. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град.

извор: УХМР 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани