Webp.net gifmaker

Oд Центарот за јавно здравје Битола не информираа дека во еден од фамилијарните кластери заболени од ковид-19 две деца се средношколци. Едното дете нема пријавено ниту еден контакт, а другото пријави четири, и тоа студенти и сите се ставени под здравствен надзор.


Од вчерашните три случаи, двајца се поврзани со веќе познат фамилијарен кластер.

Активни случаи има 10 лица од последните четири кластери, соопштија од Министерството за здравство за Апла.мк

Двете млади лица беа евидентирани во здравствените билтени од претходните денови, денес немаше новозаболени. Вкупниот број на битолчани кај кои болеста е во тек се 20, а од почетокот на пандемијата до денес се разболеле 54, кај двајца болеста заврши со смртен исход.

 

124 лица се во самоизолација во Битола, а десетмина се со решенија за здравствен надзор. Бројката од час во час се менува, вели за Апла.мк Сања Стаматова, портпарол на СВР Битола.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани