2win800x200

Поројни дождови, поплави и бесни шумски пожари; екстремни временски услови пустошат низ Европа

Август 09, 2023

Најмалку шест лица загинаа во поплавите во Словенија. 

Шумски пожари беснееја во Кипар, Грција и Португалија, а обилни врнежи се забележани во Шведска и Норвешка. Заедно, овие примери уште повеќе ги потенцираат екстремните временски услови кои станаа се почести во Европа во изминатите неколку години.

Поплавите, пожарите и обилните дождови донесоа повеќе непогоди низ Европа оваа недела, при што властите на континентот се обидуваат да одговорат на екстремните временски услови кои стануваат се почести во последните неколку години, пишува Њу Јорк Тајмс.

Најновите настани уништија големи хектари земја, оставија десетици луѓе повредени, принудија илјадници да се евакуираат и, во некои случаи, предизвикаа смртни случаи, а тие доаѓаат веднаш по жешките температури што зафатија голем дел од Јужна Европа ова лето. Климатските промени направија екстремните горештини да бидат прилика на потоплите месеци во Европа, но експертите велат дека континентот не успеа значително да се прилагоди на потоплите услови. Владите во многу земји сега се борат да ги решат разорните ефекти.

Поројниот дожд, поројните поплави и бесните шумски пожари ја опустошија Европа ова лето.

Неколку европски земји го избегнаа екстремното време кое се шири низ целиот континент. Шумски пожари беснеат низ поголемиот дел од Западна Европа и Медитеранот, додека поплави и дождови ги погодија земјите од централна Европа, вклучувајќи ги Хрватска, Австрија и Чешката Република, пренесува Еуроњуз.

Се верува дека комбинацијата на климатските промени и глобалниот временски феномен Ел Нињо придонесува за екстремните временски настани.

Ел Нињо се случува кога водите на океаните стануваат многу потопли од вообичаеното. Според WMO, многу е веројатно дека ќе продолжи со оваа сила или повисока до крајот на 2023 година.

„Екстремните временски услови низ Европа продолжуваат да бидат загрижувачки“, напиша на Твитер Роберта Мецола, претседателка на Европскиот парламент.

ЕУ покажува солидарност со сите оние на кои им е потребна. Обилните дождови во последните денови доведоа до излевање на реките низ Словенија во, како што рекоа тамошните власти, најголемата природна катастрофа од независноста на земјата во 1991 година.

Според словенечката новинска агенција СТА, најмалку шест лица загинаа, а илјадници беа принудени да ги напуштат своите домови за да се спасат од поплавите. Неколку земји се обидоа да помогнат, Франција и Германија испратија опрема како што се монтажни мостови, па дури и Украина, среде војната со Русија, ветувајќи дека ќе испратат хеликоптер.

Поплави предизвикуваат хаос низ Централна Европа

Германија, Австрија, Унгарија, Словенија, Чешка и Грузија се само дел од земјите кои беа погодени од пороен дожд и поројни поплави во последните недели и месеци.

Викендов Словенија беше зафатена од дожд од еден месец за само 24 часа. Предизвика три смртни случаи и штета вредна околу 500 милиони евра.

Во Австрија силните врнежи ги зафатија Корушка и Штаерска, додека во Унгарија Дунав се излеа.

И покрај нивните екстремни временски проблеми, унгарската влада се согласи да и помогне на Грузија со хуманитарна помош по лизгањето на земјиштето предизвикано од вишокот дожд уби 18 луѓе во планинското одморалиште Шови.

Шумските пожари предизвикуваат масовни евакуации низ Источна Европа и Медитеранот

Онаму каде што некои земји доживуваат невидени поплави, други се борат со пожар.

Рекордните температури низ целиот континент доведоа до избувнување на шумски пожари од централна Португалија до Атина. Топлотните бранови поставија нови температурни рекорди на копно и на море, а многу земји издадоа предупредувања за опасно високи температури.

Во североисточниот регион на Каталонија,

изгореа најмалку 500 хектари земја, а повеќе од 130 луѓе се евакуирани. Овој викенд, пожарите се проширија кон француската граница, предизвикувајќи многу луѓе во локалните каталонски градови и села да мора да ги напуштат своите домови. Се верува дека пламените јазици за 24 часа прекриле растојание од 600 фудбалски игралишта и резултирале со губење на електрична енергија од 4.000 домови.

Се очекува во наредните денови температурите да достигнат до 43 степени Целзиусови во јужна Шпанија и централна и јужна Португалија, што ќе предизвика загриженост дека ќе се појават нови пожари.

Досега, околу 70.000 хектари земја се изгорени од пожарите во земјата – значително помалку од минатогодишните рекордни 300.000 хектари.

Во меѓувреме, во соседна Португалија, повеќе од 1.000 пожарникари и 12 авиони за бомбардирање вода беа распоредени низ централните и јужните региони за да се справат со пожарите што ги запали екстремното топло време.

Екстремното време не ja избегна ниту Грција. Илјадници луѓе беа евакуирани по повеќекратните пожари кои избија на многу од нејзините острови. Од 10 до 20 отсто од Родос изгореа, а околу 20.000 жители и туристи беа принудени да заминат додека пламените јазици беснеат низ приморските села Киотари, Генади, Пефки, Линдос, Лардос и Калатос.

Од другата страна на океанот, лидерите на осум земји кои се дом на сливот на реката Амазон се согласија да работат заедно за да ја зачуваат најголемата прашума во светот на состанокот свикан од претседателот Луиз Инасио Лула да Силва од Бразил.

Драган Мишев

Линк: https://civilmedia.mk

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани